Kuyumculuk ve E-Ticaret

Anasayfa - Yazı Detayı

Günümüzde e-ticaret sektörünün giderek büyümesi ve gelişmesiyle birlikte birçok sektör e-ticaret sektörüne atılmak  istiyor. Kuyumculuk sektörü de bunlardan biri. Size birkaç adımda işletmeniz için online pazar alanında kendinize nasıl yer bulacağınız konusunda bilgilendireceğiz.

DİJİTAL DÜNYA VE KUYUMCULUK

Kuyumculuk sektörü hızlı büyüyen ve gelişen sektörlerden biridir.  2020 yılında yapılan bir araştırmada dünya genelinde kuyumculuk mağazalarının kapanmaya başladığı ortaya çıktı.  Perakende kuyumculuk sektörünün yaklaşık %4 olarak küçüldüğü istatistiklere yansıdı.
Bu mücevher endüstrisi için endişelenecek bir konu gibi görünse de endişelenmenize gerek yok.  Perakendeciler kapanırken, aynı zamanda fiziksel olarak bir mağazası olmayan ve mağazalarını dijital alana taşıyan bir çok online kuyumculuk mağazası açılıyor. Kuyumculuk sektörünün küçülmesinin söz konusu olmadığını aksine hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve değiştiğini söyleyebiliriz.
Son birkaç yılda alışveriş anlayışının dijital ortama geçiş yapmasıyla birlikte kaliteli mücevherlerin satış oranlarının arttığına tanık olduk. Ancak gözden kaçırılmaması gereken bir nokta var. Çevrimiçi mağazalar genellikle gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazaların ikamesi değil bir tamamlayıcısıdır.
Bu nedenle perakende, satış  varlığını çevrimiçi alana da entegre etmelidir.  Mağazalarınızda daha iyi bir sonuç elde etmek istiyorsanız dijital ve fiziksel mağazanızın birbiri ile senkronize bir şekilde ilerlemesine dikkat etmelisiniz.
Mücevher alışverişlerinde müşteriler genellikle dijital alanda araştırmalarını yapıp, alışverişlerini mağazalardan gerçekleştirmekteler. Alışveriş yapan kişilerin %87 gibi bir oranı herhangi bir mağazaya gitmeden önce dijital ortamda ürün aramaya başlıyor. Gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalar perakendecilikte önemli bir rol oynamaya devam ediyor.  Alışveriş yapan kişilerin %46’sı mağazadan satın almayı tercih ettiklerini belirtiyorlar. Bununla birlikte %35’i dizüstü bilgisayarlardan alışveriş yaparken %18’i ise cep telefonları üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyorlar.  Bu istatistikler küçümsenecek rakamlar değildir. Bu yüzden satış stratejisini bu oranlara göre planlamanız daha iyi olacaktır.
Önümüzdeki yıllarda mücevher alanında,  e-ticaret sektöründe büyük bir rekabet ortamı oluşacağı düşünülüyor.  Peki işletmeniz bu değişimlere ne kadar hazır?

eticaretkuyumculuk2eticaretkuyumcu3

ONLİNE KUYUMCU MAĞAZASININ AVANTAJLARI NELER?

Öncelikle kurulması için yüzbinlerce para gerektiren gerçek mekanda faaliyet gösteren bir mağazanın aksine online mağazalarınızı şekillendirmek daha kolay olacaktır. Ayrıca perakende mağazalarınızın devam eden gider maliyetleri olacaktır.
Online mağazanız müşterileriniz için 7/24 açık olacaktır ve ürünleriniz her yerden incelenebilir.
Online mağazanız ile küresel alanda tanınma olanağınız oluşacak ve yerel pazarın dışına çıkabileceksiniz.
Sadece kendi web sitenizde değil aynı zamanda birkaç platform üzerinden de satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. (Trendyol, Hepsiburada vb.)
Online alışveriş genç nesil tarafından çok tercih ediliyor. Bunun gelecekte değişeceğini söylemek şu an için pek mümkün gibi görünmüyor ve tüm sektörleri etkileyen bir durum.  Teknik olarak bir online kuyumcu mağazası ile kendinize yeni ve başarılı bir gelecek inşa edebilirsiniz.
Çevrimiçi bir satış alanı oluşturmak bu alanda az deneyime sahip olan mücevher perakendecileri için zor olabilir. Çoğu kuyumcu gerçek faaliyet gösteren mekanlarda bireysel olarak çalışmaktadır. Bunu değiştirmek için çaba gösterilmesi ve enerji sarf edilmesi gereklidir.

ONLİNE KUYUMCU MAĞAZASI AÇARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN NOKTALAR

Online bir mağaza işletmek farklı bir pazarlama anlayışı gerektirmektedir. Birçok kuyumcu tarafından bu alan bilinmemektedir. Yüksek kaliteli fotoğraflar çekmek, kullanıcı dostu bir web site oluşturmak, içerik pazarlaması yapmak ve online reklamcılık gerçekleştirmek size yabancı gelebilir. Ayrıca e-ticaret sektöründe bir sürü seçenek olduğu için müşterileri işletmenize çekmek biraz daha zor olabilir.
Doğru bir strateji ve profesyonel uzman kişilerle çalışırsanız online pazar alanında başarı elde etmeniz çok kolay olacaktır. Doğru yapılırsa geleneksel pazarlama araçlarından artısının daha fazla olduğunu göreceksiniz.
Online alanda müşterilerine karşı şeffaf ve güvenilir olmalısınız. Müşteri hizmetlerine daha fazla dikkat etmelisiniz. Müşteriler ürünleriniz hakkında yorum yapabilir ve eğer kötü bir deneyim yaşamışlar ise bu dijital ortamda hızlı bir şekilde yayılabilir. Müşteri hizmetlerini yük olarak görmek yerine işletmenizi iyi bir seviyeye taşıyacak fırsat gözüyle bakmalısınız.
Ürünlerinizin yüksek kalitede fotoğraflarını çekmelisiniz. Ürünleriniz 3D görünüme sahip olursa müşteriler ürünü incelerken kendilerini ürüne yakın hissedecektir ve bu sayede satın alma oranları artacaktır.
Müşterilerinize farkınızı gösterin.  Diğer işletmelerden neden daha farklı olduğunuzu müşterilerinize anlatın.
Takılarınızı tanıtın. Müşterilerinizin takılarınız hakkında yeterli bilgi sahibi olmasını sağlayın.
Kişiselleştirilebilir takılar sunmanız çok önemli. Kişiselleştirilebilir takılan sunmak yeni müşteriler kazanmanın en iyi yoludur ve müşteriler yaratım sürecine dahil olduklarını hissedecektir. Kişiye özel takılar kuyumculuk sektörünün en hızlı büyüyen alanlarından biridir.
Bu değişiklikleri destekleyen doğru platformu ve doğru yazılımı bulmak en dikkat etmeniz gereken konulardan biri. Ama endişelenmeyin Soft Norm olarak kuyumcu yazılımı hizmetimizle yanınızdayız.
Soft Norm Kuyumcu Yazılımı sadece bir stok takip programı değil aynı zamanda perakende kuyumculara para kazandırma özelliği ile diğer yazılımların çok daha ilerisindedir. E-ticaret sektöründe yalnız değilsiniz biz yanınızdayız. Hizmetlerimiz için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi

Bizimle iletişime geçin ve ihtiyaçlarınızı karşılamamıza izin verin.

Kategoriler

Büyüyen ve sürekli gelişen yapımız ile sizde 1000+ Softnorm Kullanıcısı arasına katılım.

Çalışma Saatlerimiz

Acil durumlarda çağrı destek merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

© 2001 – 2023 Markanorm Bilişim Teknolojileri LTD. ŞTİ.