Altının Kaç Ayar Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Anasayfa - Yazı Detayı

ALTIN AYARLARI VE DEĞERLERİ NASIL ANLAŞILIR?

Altın en değerli elementlerden biridir.  Günümüzde altın hem yatırım aracı olarak hem aksesuar olarak insanlar için çok önemli bir konumda.  Herkes için değerli olan altın tarihte de birçok alanda kullanılmıştır. Uzun ömürlü olması ve alerjik hassasiyetlere karşı da bir sorun teşkil etmediği için en çok tercih edilen takılar arasındadır. Altın takılarda oksitlenme, kararma ve solma derdi olmadığı için de insanların gözdesi haline gelen aksesuarlar arasında. Saf altının yanında altın kaplama, beyaz altın ve altın suyu gibi seçenekler de artık ön plana çıkmakta ve bu durum altının ayarını yani değerini etkilemekte. Bu yüzden altının ayarlarının önemi ise en çok merak edilen sorular arasında. Bu yazımızda altın ayarları ve değerleri konusunda kısaca sizi bilgilendireceğiz.
Öncelikle size altın ayarının ne anlama geldiğinden bahsetmek isteriz.

Altın Ayarı Nedir?

Altının saflık oranı, ayarını ifade etmektedir. Herkes tarafından karat ismiyle bilinen altın ayarları %99.9 saflık oranıyla başlayarak yapımında kullanılan malzemelere göre değişiklik göstermektedir. Doğada bile %100 saflıkta altın bulunmamaktadır. Bulunan en saf altın oranı %999.9’dur.
Altın ayarları satın alınan takıların yumuşaklığı ve sertliği hakkında da bilgi vermektedir. Ayar ne kadar az ise sertlik o derece fazla olacaktır. Ayar yüksek ise de tam tersi o kadar yumuşak olacaktır. 22 ayar altının 14 ayar altına göre daha yumuşak olduğunu söyleyebiliriz. Doğru yatırımlar yapmak istiyorsanız altın ayarları hakkında bilgi sahibi olmanız sizin için çok önemlidir.
Peki altın ayarları neye göre belirlenir?

Altın Ayarları Nasıl Belirlenir?

Altın ayarları gramlık altımda bulunan alaşım değerlerine göre belirlenmekte ve ülkeden ülkeye göre sayısı değişiklik göstermekte. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak ülkemizde 8, 14, 18 ve 22 olmak üzere 4 çeşit altın ayarı bulunurken bazı ülkelerde 5 çeşit altın ayarı da bulunmakta.
Ortadoğu ülkelerinde 21 ayar altının da bulunduğu biliniyor bu yüzden 21 ve 22 ayar altınların karıştırılması su götürmez bir gerçektir. Avrupa ülkelerinde ise genellikle 14 ayar altının kullanımı tercih edilmekte.

Altın Ayarları ve Saflık Oranları

24 ayar altın %99.9 saflık oranına sahiptir.
22 ayar altın  %91.6 saflık oranına sahiptir.
18 ayar altın  %75 saflık oranına sahiptir.
14 ayar altın %58.5 saflık oranına sahiptir.
8 ayar altın ise 33.3 saflık oranına sahiptir.
24 ayar altın en değerli ayara sahipken, 8 değer altın ise en az değerlidir.

Altının Kaç Ayar Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Altının değerini kuyumculardan öğrenebileceğiniz gibi kendiniz de bakabilirsiniz. Altın takıların ayarlarını, takıların iç kısmında yazan kodlar sayesinde okuyabilirsiniz. 14 ayar altını nasıl anlayacağınızı merak ediyorsanız ürünün iç kısmında 14K gibi bir ifade olduğunu göreceksiniz.  Altın ayarının diğer adının karat olduğunu yazımızın başında belirtmiştik. Bu yüzden ayarın yanındaki K harfi karatı simgelemek için kullanılmaktadır.

Altın Ayarları Nasıl Hesaplanır?

Altın ayarını hesaplamak için ilk önce milyem değerinin bilinmesi gerekli.  Altın saflığının 1000 üzerinden değerlendirilmesi milyem değerini ifade etmektedir.  Bu değeri hesaplamak için saf altın kütlesi toplam kütleye bölünerek 100 ile çarpılıyor.
Örnek verecek olursak 100 gramlık bir altın takının içerinde 90 gram saf altın olduğunu varsayalım. Bunun milyem değerini hesaplamak için 90 / 100×1000 formülünü kullanabiliriz. Hesaplama sonucunda takının milyem değeri 900 olarak çıkacaktır. Saf altın ise 1000 milyem ve 24 ayar olarak kabul edilmektedir.  Bu durumda 1 ayar ise 41.66 milyeme eşittir. Saflığı hesaplayabilmek için milyem değerini 41.661ya bölmeliyiz. Bu formülü uygulayarak altının saflık oranını hesaplayabilirsiniz.

Bu tarz içeriklerin devamı için Softnorm’u takipte kalın.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi

Bizimle iletişime geçin ve ihtiyaçlarınızı karşılamamıza izin verin.

Kategoriler

Büyüyen ve sürekli gelişen yapımız ile sizde 1000+ Softnorm Kullanıcısı arasına katılım.

Çalışma Saatlerimiz

Acil durumlarda çağrı destek merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

© 2001 – 2023 Markanorm Bilişim Teknolojileri LTD. ŞTİ.